Wpisy otagowane „przekupka”

 • środa, 16 listopada 2011
  • Przeżyj swoją przygodę na Mariensztacie!

   Osiedle leżące u stóp Starego Miasta i zarazem w jego cieniu. Niedoceniane przez turystów, jedynie senne zaplecze miejsca przez nich obleganego. Jeżeli więc w najbliższym czasie wybieracie się na Starówkę, pozwólcie sobie na spontaniczny krok i odszukajcie drogę na …Mariensztat!  To właśnie tu Leon Buczkowski nakręcił w 1954 pierwszy w Polsce film w kolorze „Przygoda na Mariensztacie”.

   Osiedle widać już z Placu Zamkowego, wystarczy kierować się w stronę zejścia na Trasę WZ. Proponujemy wam zacząć spacer od stromych schodków tuż przed Kościołem Świętej Anny. To u jego podnóży usytuowane jest to jedno z najmniejszych warszawskich osiedli i to właśnie na tej skapie rozpoczynała się niegdyś uliczka Mariensztat. Dzisiaj pozostał po niej już tylko chodnik, a ulica Mariensztat ciągnie się od rynku w stronę ulicy Dobrej. Schodząc stromym zejściem z daleka widzimy kamienice otaczające Rynek Mariensztacki. Kilka kroków dalej widzimy rzeźbę stojąca przed jedna z kamienic, przedstawiającą leworęczną przekupkę trzymającą w jednej ręce kurę, w drugiej kosz. Przekupka autorstwa Barbary Zbrożyny wzbudzała swymi czasy kontrowersje. Upierano się bowiem, że prawdziwa przekupka powinna trzymać kurę w sposób odwrotny, niż widać na rzeźbie (zdjęcie poniżej).

   Mariensztat był w II połowie XVIII wieku jurydyką Potockich, a swoją nazwę zawdzięcza Marii Potockiej. Swoim stylem nawiązuje do stylu zabudowy  miasteczka z rynkiem i otaczającymi go kamienicami. Rynek bezpośrednio przylega do wybudowanej w 1949 roku trasy WZ, która w tamtych latach była chlubą władz i nowatorskim rozwiązaniem architektonicznym. Trasa wówczas nie tylko połączyła Stare Miasto z Pragą Północ, ale stanowiła nowoczesny węzeł komunikacyjny wraz z  tunelem przebiegającym pod Placem Zamkowym. Zanim ją wybudowano, komunikacja miejska przebiegała bezpośrednio przez Plac Zamkowy, co dzisiaj byłoby sporym utrudnieniem. O popularności Trasy świadczy chociażby fakt, że na jej cześć nazwano popularne ciastko – wuzetkę. Po Powstaniu Warszawskim Osiedle zostało prawie w całości zburzone. Starano się odwzorować styl niektórych budynków, jednak mimo wszystko nowy powojenny Mariensztat wyglądał już zupełnie inaczej niż przedwojenny.

   Niska zabudowa osiedla, pastelowe kolory budynków, rynek, kamienice na wzór stylu klasycystycznego miesza się tutaj z elementami socrealizmu. Przy ulicy Bednarskiej, nieopodal uniwersyteckiego Radia Kampus (i jednocześnie miejsca wykładów studentów Dziennikarstwa UW) jeden z budynków nawiązuje do popularnych w latach 50tych kamienic z wejściem do mieszkań z galerii, które chętnie budowano wówczas chociażby na Muranowie. Spacerując po Mariensztacie natrafiamy na różne płaskorzeźby i malowidła. Na rynku widzimy kolorowy fresk przedstawiający zegar, gdzie indziej rzeźbę przedstawiającą rodzinę nawiązująca do twórczości Pabla Picasso i jego obrazu „Radość życia” (przedszkole przy ulicy Sowiej 4). Rynek mariensztacki niegdyś stanowiący główne miejsce dla kupców i handlarzy dzisiaj coraz częściej przyciąga młodzież, pewnie dzięki obecności m.in. przytulnej kawiarenki,  której właściciele udostępniają gościom leżaki, a wieczorem koce. Jest też Pub Baryłka o długoletniej tradycji. Spokój i urokliwość rynku i okolic stanowią miłą odmianę i kontrast dla gwaru Krakowskiego Przedmieścia i Starówki.

   Nie tylko rynek zasługuje tu na szczególną uwagę. Możecie „wspiąć” się także ulicą Bednarska ku Krakowskiemu Przedmieściu. Ulica jest dość stroma, ale warto się dla niej trochę zmęczyć.  Przypomina  ciasne urokliwe uliczki rodem z miast śródziemnomorskich. Odkrywamy tutaj kawiarenki, pierogarnię, szkołę gry na pianinie, prześwity prowadzące do różnych zakamarków. 

   Nam spodobało się szukanie mariensztackich malowideł i płaskorzeźb. Może wam uda się odnaleźć te, których my jeszcze nie dostrzegliśmy? Zachęcamy wszystkich chcących przeżyć „przygodę na Mariensztacie”.

   Powodzenia!

   róg ulicy Bednarskiej i Sowiej

   tablica pamiątkowa

   widok na tzw. przekupkę i kościół św.Anny przy Krakowskim Przedmieściu

   przekupka

   widok na ulicę Sowią i zegar na ścianie jednej z kamienic z Rynku Mariensztackiego

   ulica Bednarska

   płaskorzeźba na przedszkolu przy ulicy Sowiej 4

   skwer między ulicą Sowią i skarpą wiślaną

   rzeźba z fontanny przy Rynku Mariensztackim

   kamienica z galeriami przy ulicy Bednarskiej 9

   dachy Mariensztatu przy Trasie W-Z, w tle pylon mostu Świętokrzyskiego i Stadion Narodowy

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Przeżyj swoją przygodę na Mariensztacie!”
   Tagi:
   Autor(ka):
   oklahomaland11
   Czas publikacji:
   środa, 16 listopada 2011 18:48

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny