Wpisy

 • niedziela, 09 listopada 2014
  • Podziemna Warszawa. Nowa linia metra

    Zanim pierwsze pociągi metra przejadą pod Wisłą, można było obejrzeć nowe stacje podziemnej kolejki. Każda stacja jest utrzymana w innej kolorystyce. Największe wrażenie robi zdecydowanie stacja Stadion Narodowy i Świętokrzyska. Pierwsza z nich dlatego, że jest największa i posiada 4 tory, ponieważ obok będzie miała początek III linia w kierunku Gocławia, a Świętokrzyska dlatego, że będzie miała przejście do już istniejącej linii. Natomiast stacja Centrum Nauki Kopernik jest najgłębsza i prowadzą do niej długie ruchome schody pod rozświetlonym niczym gwiazdami na niebie dachu!

   W powietrzu unosi się jeszcze zapach farby i wylanego świeżego betonu.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   oklahomaland11
   Czas publikacji:
   niedziela, 09 listopada 2014 21:28
 • środa, 01 października 2014
  • neonowa warszawa

   Choć w Soho Factory byłem wielokrotnie, dopiero dziś po raz pierwszy trafiłem do Muzeum Neonów. Dla poszukiwaczy historii w mieście i wielbicieli dizajnu to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. To kolejny dowód na to, że PRL miał również jasne strony. Także w sensie dosłownym...

   Dzięki kilku zapaleńcom udało się początkowo uratować kilka cennych neonów warszawskich, bo kiedy burzy się jakiś budynek, mało kto myśli o neonie. Teraz muzeum jest już znane i ludzie sami przynoszą neony. Niestety większość z nich nie działa, a ich odnowienie i uruchomienie to spore koszty.

   Więcej moich zdjęć na stronie www.piotrkala.pl

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   oklahomaland11
   Czas publikacji:
   środa, 01 października 2014 23:28
 • niedziela, 15 czerwca 2014
  • w sadzie żoliborskim

   Maj i czerwiec to najlepszy czas, aby docenić niezwykłość osiedla "Sady Żoliborskie", dlatego wybrałem się tam z aparatem. Na zdjęciach widać niezwykłość osiedla zaprojektowanego przez Halinę Skibniewską polega na tym, że podczas budowy zespołu tych budynków udało się zachować zieleń, która już tam istniała. W latach 60., kiedy realizowana była budowa było to nowatorskie podejście. Same budynki są zaprojektowane na "ludzkę skalę", mają 3 i 5 kondygnacje. Rozrzucone wśród zieleni sprawiają wrażenie nieuporządkowanej struktury. Mieszkania są niewielkie, ale pozwalają na aranżowanie przestrzeni wewnątrz zgodnie z życzeniem mieszkańców. Więcej fotografii z Warszawy na mojej stronie www.piotrkala.pl

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   oklahomaland11
   Czas publikacji:
   niedziela, 15 czerwca 2014 13:02
 • piątek, 04 kwietnia 2014
  • Tatarzy w Warszawie

   Po aneksji Krymu przez Rosję, wiele się mówiło w mediach o Tatarach, dla których Krym jest miejscem pochodzenia. Tak, Tatarzy byli tam pierwsi, a pierwsi Rosjanie pojawili się tam w XVIII wieku. W czasach Związku Radzieckiego większość Tatarów wysiedlono z Krymu, po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, zaczęli masowo powracać. Teraz znaleźli się w obrębie wielkiego kraju rosyjskiego.

   Na tereny Rzeczpospolitej Obojga Narodów trafili w XIV wieku jako uchodźcy polityczni między innymi z Krymu. W okresie międzywojennym żyło na Kresach ponad 5 tysięcy Tatarów. Według spisu powszechnego z 2011 roku było ich około 2 tysięcy.

   W Warszawie znajdują się dwa cmentarze tatarskie: jeden przy ulicy Młynarskiej z 1830 roku, działający do 1867 i drugi przy ulicy Tatarskiej, skąd pochodzą zdjęcia w tym wpisie, działający od 1867 roku do dziś. Są tu pochowani też inni muzułmanie. Cmentarz zajmuje obszar około 1ha, wciąż nie jest zapełniony.

   Cmentarz został zniszczony podczas działań wojennych, a od 1984 roku jest pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

   Na nagrobkach znajdziemy napisy zarówno po polsku, arabsku, rosyjsku, czy turecku.

   Więcej zdjęć z Warszawy na www.piotrkala.pl

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   oklahomaland11
   Czas publikacji:
   piątek, 04 kwietnia 2014 15:31
 • czwartek, 06 lutego 2014
  • uniwersam

   Niedawno na stronie oknonawarszawe.pl opublikowano wyniki sondażu z warszawską mapą skojarzeń, czyli z czym kojarzą się nam warszawskie dzielnice. Praga Południe, czyli moja dzielnica, kojarzy się z: SWPS, Grochowem, zapachem czekolady (Wedel), Szembekiem, Parkiem Skaryszewskim, Wiatrakiem i Uniwersamem. Co ciekawe w zestawieniu nie znalazł się najbardziej znany w tej chwili obiekt po praskiej stronie Wisły, czyli Stadion Narodowy.

   Tym nie mniej najbardziej znanym budynkiem w mojej dzielnicy okazał się Uniwersam.

   Pawilon otwarto w 1977 roku i w owym czasie ciągnęły do niego tłumy z całej Warszawy. Znajduje się w centrum Grochowa przy rondzie Wiatraczna, które łączy al.Jerzego Waszyngtona, ul.Grochowską oraz al. Stanów Zjednoczonych.

   Uniwersam skupiał pod jednym dachem mega-sam spożywczy, punkty usługowe takie, jak pralnia zakład fotograficzny Polifoto, sklep serwis Predom, bar, lokale rozrywkowe, banki PKO i NBP, nie brakowało tez zakładu zegarmistrzowskiego, oraz zakładów ToTo-Lotka czy kiosku „Ruch”. Górne piętro zajmował duży SAM przemysłowy, pasmanteria, kawiarnia, restauracja i dyskoteka.

    Mimo że wykonany jest z materiałów kiepskiej jakości, nie doczekał się większego remontu od samego początku swego istnienia. Elewacja budynku nijak nie pasuje do aktualnie przyjętych standardów architektonicznych. Szara, blaszana elewacja, z olbrzymim podświetlanym napisem Uniwersam Grochów SPOŁEM Praga Południe jest swoistym wehikułem czasu, przy pomocy którego, gdy przymknie się oczy można przenieść się z powrotem do roku 1977, wtedy okaże się, że to co się zmieniło to bazar który od początku lat 90-tych XX wieku coraz bardziej otacza budynek Uniwersamu. Otoczony jest także płachtami reklam i szyldów, które przykrywają jego elewację. Do tego wchodząc do supermarketu Społem działającego na terenie Uniwersamu mam wrażenie, że cofam się do czasów późnego PRL: wystrój podobny, posadzka się nie zmieniła, pewnie nie jedna z pracownic pracuje tam od czasów PRL, tylko półki uginają się pod ciężarem produktów spożywczych.

   W ubiegłym roku właściciel Uniwersamu poinformował, że znalazł partnera do rozbiórki pawilonu postawieniu na jego miejsce dwóch szesnastopiętrowych wież na postumencie, w którym znajdzie się centrum handlowe. Od strony ronda ma się znaleźć miejsce na rzeźbę kobiety, zwanej "Panienką", która w tej chwili znajduje się na dziedzińcu pawilonu.

   Czyżby los Uniwersamu został przesądzony? Na facebooku powstał profil "Uratujmy Uniwersam Grochów". Czy to coś zmieni w działaniach właściciela? Czas pokaże. Tymczasem prezentuję garść zdjęć, które wykonałem kilka dni temu. Oby to nie były jedne z ostatnich zdjęć tego budynku.

   Autor zdjęć: Piotr Kała, www.piotrkala.pl

    

   targowisko, które otacza Uniwersam

   targowisko wokół Uniwersamu

   witryna jednego ze sklepów

   rzeźba kobiety, zwanej przez prażan "Panienką".

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „uniwersam”
   Tagi:
   Autor(ka):
   oklahomaland11
   Czas publikacji:
   czwartek, 06 lutego 2014 21:15

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny