Wpis

sobota, 20 kwietnia 2013

Super muzeum! Szkoda, że bez wystaw:<....(patrz ostatnie zdjęcie)

W sobotę byliśmy jednymi z pierwszych, którym udało się zobaczyć długo wyczekiwane Muzeum Historii Żydów Polskich podczas dnia otwartego zorganizowanego z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Dwa lata temu na otwarcie Muzeum zapowiadał się prezydent Obama, ale opóźnienia w przygotowywaniu wystaw przesuną ten termin. Pomimo braku wystaw, oczy cieszył sam budynek - jego monumentalne wnętrze z pozycji holu i  prostota bryły zewnętrznej.

Z inicjatywą budowy muzeum wyszło Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Prace nad projektem trwały od 1995 do 2005 roku. Finalnie w 2005 roku w konkurs na projekt gmachu wygrało dwóch projektantów finlandzkich - Ilmari Lahdelma oraz Rainer Mahlamäki, którzy zrealizowali swój projekt przy współpracy z warszawską pracownia APA Kuryłowicz & Associates.

Przyszłe wystawy mają być podzielone na 8 tematycznych, nawiązujących do etapów wspólnej historii Polaków i Żydów. To, co uderza to przestronność i symboliczność wnętrza. Widzimy pomosty, falowane ściany (niektórzy interpretują je jako rozstępujące się Morze Czerwone). Wchodząc do gmachu i spoglądając w dół widzimy poziom -1 przypominający wąwóz. Kształty wnętrza  są obłe, płynne, a wrażenie to wzmaga widok kręconych schodów. W budynku jest dużo światła, które przebija się w niektórych miejscach z dachu i bocznych ścian. Z jednej z sal wystawowych rozpościera się widok na skwer z pomnikiem sławiących żydowskich bojowników, który zbudowano w piąta rocznicę powstania w getcie warszawskim w 1948 roku... 
Na poziomie 0 chyba  najmocniejszym punktem jest wyrastająca  z poziomu -1 drewniana replika synagogi z Gwoźdźca na Ukrainie. Niestety nie udało nam się zejść na dół, a szkoda, bo podobno można stamtąd podziwiać wymalowaną kolorową mozaikę dachu synagogi. Pozostaje nam tylko czekać więc na otwarcie wystawy! Możemy tylko nawiązać do napisu na kartce przymocowanej do gałęzi (w holu głównym ścianę podpiera  setki takich gałązek, które mogą symbolizować złamane ludzkie życia…) – „Super muzeum! Szkoda że bez wystaw :<"

Muzeum robi ogromne wrażenie nawet gdy stoi puste i z pewnością będzie nowym modnym punktem na mapie kulturalnej Warszawy. Sam gmach już jest obietnicą niezapomnianych wrażeń i nauki historii. Co do ocen ekspozycji musimy się jeszcze wstrzymać.

Wejście główne do Muzeum Historii Żydów Polskich, znajduje się naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta - zdjęcia na końcu.

Bryła muzeum przecięta jest holem ze ścianami falującymi z żelbetu

Tutaj znajuduje się zrekonstruowany dach drewnianej synagogi w Gwoźdźcu (dzisiejsza Ukraina). Na poziomie niżej (nieudostępnionym jeszcze zwiedzającym) będzie można oglądać sufit z tej synagogi z pięknymi freskami.

Hol widziany z górnego poziomu muzeum

W muzeum znajdują się miejsca do projekcji, warsztatów, spotkań i konferencji

Zarys getta na mapie Warszawy

Kawiarnia muzealna z widokiem na skwer przed muzeum

Pomnik Bohaterów Getta znajdujący się naprzeciwko Muzeum Historii Żydów Polskich

 Życzenia i komentarze zostawiane przez pierwszych zwiedzających

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
oklahomaland11
Czas publikacji:
sobota, 20 kwietnia 2013 21:53

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny