Wpis

środa, 04 kwietnia 2012

Luksus kiedyś i dziś, czyli jak Rezydencja Foksal zastąpiła Kino Skarpa

Jeszcze niedawno niszczało tu kultowe Kino Skarpa, słynące w latach 60tych, z luksusu i nowoczesności.  Dziś na jego miejsce oddano luksusową Rezydencję Foksal,  apartamentowiec w stylu wczesnego modernizmu i art deco, nurtów, które nie miały szans rozwinąć się u nas ze względu na nieszczęśliwą historię Polski. Podczas spotkania i wirtualnego spaceru po ul. Foksal i okolicach w ostatnią niedzielę varsavianiści Jerzy  S. Majewski oraz Jarosław Zieliński przybliżyli historię Foksal, której nazwa wywodzi się od londyńskich ogrodów Vauxhall. Apartamentowiec Rezydencja Foksal pasuje do tego miejsca jak ulał. Pomimo swej nowoczesności (garaż podziemny, basen, kort do squash), przez swoją elegancję i nawiązania do przeszłości, kultywuje luksusowość okolicy, a także jej historię. 

Budynek ma dwa wejścia. Wejście od strony ul. Kopernika to wejście do części biurowej. Od strony ul. Przybosia znajduje się natomiast wejście do części mieszkalnej.  Elewacja budynku to dzieło sztuki  art deco z płaskorzeźbami przedstawiającymi motywy roślinne. My też mamy „kawałek Rezydencji Foksal”, a to za sprawą konkursu, w którym wygrałam płaskorzeźbę z identycznym motywem, jaki możemy odnaleźć na elewacji budynku!

Luksus to mało powiedziane. Wnętrza holów również nawiązują do stylu art deco, ze sprowadzanymi z różnych części świata marmurami i drewnem, a w środku  holu mieszkaniowego możemy znaleźć wolierę dla ptaków. Na poziomie -1 basen z akwarium i kortem do squash. I wreszcie przestronne apartamenty (w cenach od 20tyś za metr, najmniejsze mieszkanie ma 50m. kw.), a widok z balkonów tych od strony ul. Gałczyńskiego  równie intrygujący (Pałac Kultury i nowoczesne wieżowce wyrastają ponad kamienicami na zapleczu Nowego Światu).  Może za 50 lat o stylu i historii powstania tego budynku również, jak dziś o historii ul. Foksal i okolic będą opowiadać varsavianiści. Bo jest o czym.

Autor fotografii: Piotr Kała, www.piotrkala.pl

rezydencja Foksal od strony ul. Kopernika

hol w częsci apartamentowej

wejście do częsci apartamentowej

zegar nad windą

skrzynki na listy

hol w częsci biurowej

nawet oświetlenie nie jest przypadkowe

hol biurowy

roślinne motywy na fasadzie budynku

basen

squash

wnętrze jednego z apartamentów z stanie deweloperskim

widok z apartamentu na 5 piętrze od strony ul. Gałczyńskiego

Jerzy S. Majewski i Jarosław Zieliński opowiadają o historii tej okolicy

Jarosław Zieliński pasujący do tych wnętrz :)

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
oklahomaland11
Czas publikacji:
środa, 04 kwietnia 2012 17:34

Polecane wpisy

Kalendarz

Luty 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny