Wpis

czwartek, 02 lutego 2012

Rakowiec – modelowe osiedle powojennej Warszawy

Wydaje się, że dzisiejsza koncepcja urbanistyczna to tak zwane „kiszki”, czyli jak największa ilość budynków na małej przestrzeni, gdzie każdy bez trudu zagląda sobie w okno.  Mieszkańcy nowoczesnych osiedli zapomnieli już chyba, co to znaczy plac zabaw czy park w pobliżu miejsca zamieszkania. Tymczasem po wojnie dostęp do terenów rekreacyjnych, który początkowo był szczytnym celem każdego architekta, powoli stawał się normą. Na szczęście Warszawa wciąż może pochwalić się oazami spokoju. Modelowe osiedla tamtych czasów - Koło, Sady Żoliborskie czy Rakowiec na Ochocie są przykładami przemyślanego rozplanowania budynków, a osiedla śmiało można nazwać „oazami zieleni”, na przestrzeni których mieszkańcy mieli dostęp do domów handlowych, domu kultury i innych miejsc publicznego użytku.

Rakowiec I – najładniejsza część całego Rakowca między ulicami Mołdawską, Pruszkowską, Wiślicką i Nowickiego – to osiedle, które zaczęto budować w 1959 roku wg projektu Zofii i Oskara Hansenów, Zasława Malickiego i Mariana Szymanowskiego. Na jego terenie znajdują się cztero i jedenastokondygnacyjne bloki dla około 5700 mieszkańców. Osiedle dysponuje dobrą infrastrukturą w postaci przedszkola, przychodni, domu społecznego, pawilonów handlowych, garaży.

Już wcześniej w latach 1934 - 1938 powstały tu pierwsze bloki Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej projektu Heleny i Szymona Sykursów (bloki przy ul. Mołdawska 6a/6b, Pruszkowskiej 6,6a,6b oraz Wiślickiej 2,4,6,8). Marzeniem architektów było stworzenie godnych warunków życia w ramach zasady tak zwanego "dobrego zamieszkiwania".  Celem były przede wszystkim godne warunki życia, co wcześniej wcale nie było dobrem oczywistym. Budowano więc bloki, w których każde mieszkanie wyposażone było w aneks z kuchnia i łazienką. Ciekawostką jest, że stosowano wówczas nowoczesne rozwiązanie architektoniczne polegające na wznoszeniu układu budynków wzdłuż osi północ – południe, co zapewniało nasłonecznienie każdemu mieszkaniu. Dokoła budynków rozpościerają się tereny zielone, miejsca rekreacji i spotkań mieszkańców.

Perełką Rakowca jest Park im. Zasława Malickiego z oczkiem wodnym, nad którym do tej pory w wiosenne i letnie dni gromadzą się mieszkańcy. Warto wspomnieć też o budynkach projektu  Zofii i Oskara Hansenów przy ul. Sanockiej 10 – tych samych architektów którzy w latach 70tych zaprojektowali osiedle na Przyczółku Grochowskim. Konsekwentnie w swoich projektach starali się stworzyć utopijny świat, który miał ułatwić życie mieszkańcom. Bloczki wyglądają interesująco wśród pozostałych w ich sąsiedztwie. Pierwotnie różnorodne mieszkania w blokach były uczytelnione kolorami na zewnętrznych ścianach budynków, co ułatwiało identyfikację mieszkań. Kolory zamalowano jednak w wyniku remontu.

W późniejszych latach wokół osiedla Rakowiec I powstał Rakowiec II, którego budowę ukończono w 1969 i Rakowiec III ukończony w 1974, usytułowany między ulicami Racławicką Sanocką, Żwirki i Wigury oraz linią kolejową.

O ile koncepcja zagospodarowania przestrzeni Rakowca sprzed 50 lat, do której każdy ma dostęp sprawdza się do dziś, o tyle sąsiadująca z nią nowoczesna i zamknięta dla osób z zewnątrz Marina Mokotów jest przykładem nowego trendu w urbanistyce miasta. Pytanie, która koncepcja przetrwa próbę czasu?Park im.Zasława Malickiegojeden z budynków WSM

bloki Hansenów przy Sanockiej 10

jeden z bloków Hansenów

bloki Rakowca III

pozostałości Fortu Rakowiec, czyli wojskowe umocnienia pamiętające czasy zaborców rosyjskich 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
oklahomaland11
Czas publikacji:
czwartek, 02 lutego 2012 21:34

Polecane wpisy

Kalendarz

Grudzień 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny